Duyurular

DUYURU 5: 
CevirmenAriyorum.com düzenlemesi (05 Ekim 2017)

CevirmenAriyorum.com 4. yılını geride bırakırken, hızla büyüyen altyapısı ile sizlere daha iyi hizmet sağlama yönünde kararlılıkla yürümektedir. 2017 Eylül sonu itibarıyla yaklaşık 4,100 çevirmen ve 1,800 kayıtlı üyemiz bulunmaktadır. Çevirmenler için ek gelir imkanı sunarken, çeviri yaptırmak isteyen müşteriler için de doğru çevirmeni aracı kurum olmadan doğrudan seçmeleri için en uygun ortamı sağlıyoruz.

Bugüne kadar yalnızca müşteri ile çevirmeni buluşturan ancak kar amacı gütmeyen bir yapıda kaldık. Ancak çevirmen ve üye sayısının istikrarlı biçimde artması, müşteri desteğinin iş yükünün çoğalması, sunucu giderlerinin yükselmesi gibi nedenlerden dolayı yönetim giderleri artmaktadır. Bu kapsamda çeviri ücretlerinden %10 kesinti yapılacaktır.

Nasıl işliyor?

Her çevirmen profil bilgisini oluştururken çeviri yaptığı dil çiftinin sayfa başına çeviri ücretini kendisi belirler. Müşteri, çevirmenin belirlediği ücreti kabul ederek çeviriyi yaptırabilir ya da çevirmenle mesajlaşarak ücret konusunda anlaşır. Müşteri çeviri ücretini CevirmenAriyorum.com banka hesabına aktarır. Çevirmen çeviri işini bitirdikten sonra müşteri onay verir. Çeviri ücreti çevirmenin hesabına aktarılır. Müşteri onay vermeden çeviri ücreti çevirmenin hesabına yatırılmaz.

%10 kesinti ne anlama geliyor?

Çeviri işi tamamlandıktan sonra müşterinin CevirmenAriyorum.com hesabına yatırdığı çeviri ücretinin %10’u yönetim gideri olarak alınır ve geri kalanı çevirmenin hesabına gönderilir. Örneğin müşteri çeviri ücreti olarak 100 TL ödedi. 10 TL’si yönetim gideri olarak alınır, 90 TL çevirmenin hesabına aktarılır. Yani müşteriden ilave ödeme istenmez.

Çeviriyi dışarıdan yaptırsam ne olur? 

Çevirmen ile müşteri karşılıklı olarak email adreslerini alıp kendi aralarında çeviri işini halledebilirler. Bunun önünde teknik olarak bir engel yoktur. Ancak bu durumda her iki tarafta mağdur olabilir. Müşteri yapılan çeviriden memnun kalmayabilir fakat ücretin tamamını veya bir kısmını ödeme yaptıysa geri dönüşü olmayacaktır. Çevirmen de benzer şekilde çeviriyi müşteriye gönderdiği halde ödemesini alamayabilir. Özet olarak, müşteri ile çevirmen arasında oluşabilecek ihtilaflı durumlarda arabulucu olmayacak, taraflardan biri ya da her ikisi de mağdur olabilecektir.

Bir diğer sorun ise yorumlardır. Yorumlar; müşterilerin doğru çevirmenleri seçmeleri için önemli kriterlerdir. Müşteriler çevirmenler hakkında yorum yazabilir, çevirmenler de bu yorumlara yanıt verebilir. Bunun için çeviri işinin CevirmenAriyorum.com üzerinden yapılması gerekmektedir. Aksi durumda müşteri çevirmen hakkında yorum yazamaz. Çevirmen çok iyi bir iş çıkartmış olsa bile diğer potansiyel müşteriler tarafından bilinmez.

Çevirmenim ve görünür olmak istiyorum. Ne yapabilirim?

Profilinizi oluşturun. Kişisel bilgileriniz, eğitim ve sertifikalar bilgileriniz ve tecrübe alanlarınız ne kadar ayrıntılı olursa o kadar göze çarparsınız. Önemli bir başka yöntem de yorumlardır. İlk çeviri işinizin ardından müşteriden yorum yazmasını isteyin. Hakkında yorum bulunan çevirmenler ilk sayfalarda listenirler. En fazla yoruma ve en çok sayıda yıldıza sahip çevirmenler ilk sıralarda yer alırlar.

CevirmenAriyorum.com; müşterilerin çeviri ihtiyaçlarını hızlı, pratik, uygun fiyata ve güvenilir bir şekilde karşılamaya, çevirmenlerin ise görünürlüklerini artırarak birçok müşteri ile iletişim kurmalarını ve kazanç elde etmelerini sağlamaya devam edecektir.

DUYURU 4:
Konuk Yazarlık (19 Haziran 2017)

Çevirmenlerin bulunabilir olmasına katkı sağlamak için ÇA Blog’da yazarlık fırsatı sunuyoruz. Yazınız ÇA Blog’da yayınlandığı zaman dikkat çekeceksiniz. Kişisel blogunuz olmasa bile arama motorlarında görünme şansını yakalamış olacaksınız. Ayrıntılar burada.

DUYURU 3:
Çevirmenlerin görüntülenmesi (21 Mayıs 2017)

CevirmenArıyorum.com sayfa düzeni yenilendi. Çevirmenlerin görünürlüğünü arttıracak yeni düzene göz atmak için aşağıdaki bağlantıyı kullanın.

http://cevirmenariyorum.com/all-translators

Profil resminizin altında yer alan kısa bilgi varsayılan olarak “Çeviri ihtiyaçlarınız için benimle iletişime geçin.” şeklindedir. Kısa bilginizi güncellemek için profilinize giderek istediğiniz metni girebilirsiniz.

Hatırlatmak isteriz ki; müşterilerin çeviri işi sonunda hakkınızda yorum yazması listelemede sizi öne çıkartacaktır. Bu nedenle çeviri projesini CevirmenAriyorum.com tarafından sağlanan sistem üzerinden almanız ve tamamladığınız çeviriyi aynı şekilde göndermeniz gerekmektedir. Müşteri ile sistem dışında çeviri işi yaparsanız müşterinin yorum yazması mümkün olamaz. Çeviri işi sonunda müşteriden yorum bırakması için mesajla iletişime geçmenizi tavsiye ederiz.

DUYURU 2:
Uzmanlık alanları (29 Nisan 2017)

Çevirmen kaydı oluşturduktan sonra profil bilgilerinde yer alan Uzmanlık Alanları seçilirken en fazla 5 alan işaretlenebilecektir. Bugün itibarıyla tüm çevirmenlerin uzmanlık alanı bilgileri veritabanından silinmiştir. Çevirmenler cevirmenariyorum.com‘a giriş yaparak profil bilgilerinde uzmanlık alanlarını seçebilirler.

DUYURU 1:
Çevirmenlik başvurusu (23 Nisan 2017)

Çevirmen Arıyorum web sitesine çevirmen kaydı ücretsizdir ve onay gerektirmez.

Bunun için http://cevirmenariyorum.com/create_account bağlantısından kayıt olmanız yeterlidir.

Formu doldurduktan sonra Çevirmen olarak üye olmak istiyorum seçeneğini işaretlemeyi unutmayın. Daha sonra profil bilgilerinizi tamamlamanız, müşterilerin sizi seçmesi için etkili olacaktır. Kişisel Bilgilerim sekmesinde etkileyici bir profil resmi üyelerin dikkatini çekecektir.

Diğer Bilgiler altındaki Hakkında alanında yer alacak ayrıntılı bilgiler ve Eğitim ve Sertifikalar alanına eklenecek akademik bilgiler de üyelerin çevirmen seçimininde etkili olacaktır.

Örnek Çeviriler sekmesi altında Kaynak ve Hedef Metin alanlarına çeviri yapılan dillerin örnek çeviri metinlerinin konması çevirmeni bir adım öne çıkaracaktır.

Çeviri işi bittikten sonra üyeler kontrol panelini kullanarak çevirmen hakkında yorum yapabilir ve değerlendirmede bulunabilirler. Üyenin yorumu çevirmenin profili bölümünde yayınlanır ve gelecekte çevirmen hakkında referans olabileceği gibi, çeviri yaptırmak isteyen üyeler için de kaynak olabilir. Hakkında yorum yapılan çevirmenler listelemede ön sıralarda görüntülenirler. Bu yüzden çevirmen ile üyenin cevirmenariyorum.com mesajlaşma sistemi üzerinden iletişim kurmalarını ve çeviri projelerinin sistem üzerinden gönderilmesini tavsiye ediyoruz. Üye ile çevirmenin sistem dışında çeviri işlemi yapması durumunda üyenin çevirmen hakkında yorum bırakması mümkün değildir.

İstatistik verilerine göre çevirmen kendisine verilen projeyi başarılı şekilde tamamlarsa aynı üye başka çeviri ihtiyaçlarında da aynı çevirmeni tercih etmektedir. Bu nedenle çevirmenin projeyi zamanında ve tam olarak teslim etmesi büyük önem taşımaktadır.